Postępowanie spadkowe u notariusza

Jeszcze do 2009 roku na potwierdzenie przez osobę dziedziczącą prawa spadkowego było postępowanie przed sądem. Dziś drugim rozwiązaniem jest notarialne poświadczenie dziedziczenia, jakie można uzyskać w kancelarii. Jak się do niego przygotować? O tym dowiedzą się Państwo w naszym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy!

Jak wygląda postępowanie o nabycie spadku przed notariuszem?

Na wstępnie warto podkreślić, że postępowanie spadkowe może być wykonane przez dowolnego notariusza, niezależnie od ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego, jak to miało miejsce podczas postępowania sądowego. Nie trzeba też składać specjalnych wniosków ani pism procesowych. Wystarczy obecność w kancelarii wszystkich osób branych pod uwagę jako spadkobiercy. Ważne jest również, aby nie istniały żadne spory co do podziału majątku zmarłego — taka sytuacja wymagać będzie bowiem ingerencji sądu, który ostatecznie rozstrzygnie spór.

Na spotkanie z notariuszem można umówić się osobiście lub telefonicznie. Podczas postępowania spadkowego w kancelarii sporządzony zostaje protokół dziedziczenia, w którym znajdują się niezbędne oświadczenia Spadkobierców przewidziane przepisami prawa. Następnie notariusz wydaje akt poświadczenia dziedziczenia, który jest rejestrowany w Rejestrze Spadkowym. W dalszej kolejności należy pamiętać o konieczności udania się i zgłoszenia nabycia spadku do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia nabycia spadku.

Dokumenty niezbędne do sprawy o stwierdzenie nabycia spadku

Najważniejszym dokumentem, jaki należy przedstawić w kancelarii, jest oczywiście odpis skrócony aktu zgonu osoby zmarłej. Jeśli współmałżonek zmarłego żyje, niezbędne jest dostarczenie także aktu małżeństwa. Podczas postępowania spadkowego prowadzonego przez notariusza niezbędne będą także odpisy skrócone aktów stanu cywilnego osób dziedziczących — standardowo są to wyłącznie akty urodzenia, jednak w momencie, gdy nazwisko zostało zmienione w wyniku zmiany stanu cywilnego, niezbędne będą również akty małżeństwa. Jeśli osoba zmarła sporządziła testament, należy dostarczyć go do notariusza w oryginale ręcznym lub w formie wypisu z oryginału testamentu notarialnego.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.