Na czym polega zachowek?

Odejście bliskiej osoby jest niezwykle bolesnym doświadczeniem, jednak po pochowaniu zmarłego należy zająć się również sprawami formalnymi takimi jak na przykład podział majątku. Istnieje wiele form dziedziczenia, które najczęściej spadkobiercy nabywają na podstawie testamentu. Zdarza się jednak, że najbliżsi nie są zadowoleni z podziału majątku lub nie zostali wcale uwzględnieniu w ostatniej woli zmarłego. Wówczas z pomocą przychodzi zachowek — czym dokładnie jest, na czym polega i kto może go otrzymać — o tym wszystkim dowiedzą się Państwo w naszym artykule, do którego przeczytania serdecznie Państwa zapraszamy.

Czym jest zachowek?

Dotyczy on wyżej wspomnianej sytuacji, w której najbliżsi zmarłego nie są zadowoleni z podziału majątku zapisanym w testamencie lub nie zostali w nim uwzględnieni. Zachowek chroni więc najbliższe osoby spadkodawcy przed pominięciem w testamencie.

Instytucja ta dotyczy najbliższych zmarłego, czyli przede wszystkim jego dzieci, a jeśli oni nie żyją, z zachowku mogą skorzystać także jego wnuki lub prawnuki oraz małżonek, lub małżonka. Z prawa tego mogą skorzystać również rodzice spadkodawcy, ale tylko w momencie, w którym zostaliby powołani do spadku z ustawy.

Kiedy można wnieść pozew o zachowek i jak ustalić jego wartość?

Tego rodzaju żądanie można złożyć do 5 lat od dokładnej daty otworzenia testamentu lub otwarcia spadku w przypadku roszczenia o uzupełnienie zachowku z tytułu zapisu windykacyjnego, lub darowizny. Osoby składające wniosek mogą żądać do ½ wartości udziału spadkowego, do którego byliby uprawnieni przy dziedziczeniu ustawowym. Istnieje jeden wyjątek od tej zasady: są nimi osoby małoletnie lub trwale niezdolne do pracy, które mogą żądać 2/3 wartości udziału spadkowego. Wysokość udziału w obu przypadkach ustalana jest zawsze na podstawie wartości spadku z daty orzekania przez sąd w sprawie o zachowek.

Warto jednocześnie wiedzieć, że kwota uzyskana na podstawie tego rodzaju instytucji nie podlega opodatkowaniu od spadku i darowizn. Należy jednak rozliczyć się z otrzymanych środków z fiskusem.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.